lić, co nam dolega i wyleczyć ból zębów. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne, takie jak ubytki, zapalenie dziąsła czy próchnica. Powyżej wymienione przypadki zazwyczaj spowodowane są niepoprawną higieną jamy ustnej, a próchnica pojawia się poprzez bakterie, między innymi Streptococcus mutans. Stomatologia w dzisiejszych czasach jest rozbudowaną dziedziną, a wizyta u dentysty pozwoli zdiagnozować większość problemów w jamie ustnej.
Należy też pamiętać że stan naszego
Ból zębów potrafi skutecznie popsuć nastrój. Pojawia się nagle, niespodziewanie i przeważnie nie przechodzi samoistnie. Niestety zazwyczaj jedynym ratunkiem pozostaje dentysta. Współczesna stomatologia oferuje wiele skutecznych i coraz mniej bolesnych metod leczenia. Ważne jest, żeby zareagować szybko. Każda zwłoka raczej działa na naszą niekorzyść i może skończyć się kosztownym leczeniem kanałowym lub ekstrakcją zęba. Należy też pamiętać, że stan naszego uzębienia wpływa na cały nasz organizm i zaniedbywanie go, może być bardzo przykre w skutkach. Regularne wizyty u dentysty z pewnością pomogą zaoszczędzić bólu i pieniędzy.
Czy warto zostać stomatologiem?
Stomatologia to obecnie dziedzina medycyny, która bardzo prężnie się rozwija. Dentysta zajmuje się nie tylko leczeniem zachowawczym, ale również wybielaniem zębów, czy protetyką. Coraz modniejsze staje się leczenie pod mikroskopem. Wybieramy się do stomatologa głównie wtedy, kiedy ból zębów jest na tyle silny, że nie możemy go zwalczyć popularnymi środkami przeciwbólowymi.
Dentystę możemy znaleźć w szpitalu, przychodni, poradni lub prywatnym gabinecie. Aby zostać lekarzem stomatologiem trzeba zdać maturę rozszerzoną z biologii i chemii. Niektóre uczelnie wymagają także matury z fizyki. Studia są trudne i wymagające. Po ich ukończeniu należy złożyć wniosek o przyznanie ograniczonego prawa do wykonywania zawodu w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Po odbyciu stażu, zdaje się egzamin LDEK, a uzyskaniu pozytywnego wyniku można złożyć wniosek o prawo do wykonywania zawodu.