czne często oferują szeroki zakres usług z kilku wybranych specjalizacji. Można wyróżnić dziewięć takich specjalności stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza oraz epidemiologia i zdrowie publiczne. Każda z tych specjalizacji stomatologicznych zajmuje się innym zakresem dotyczącym zdrowia zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Najczęściej spotykanymi usługami w gabinecie stomatologicznym są te, które obejmują chirurgię stomatologiczną, stomatologię zachowawczą z endodoncją oraz stomatologię dziecięcą. Zabiegi stomatologiczne są więc odpowiednio podzielone ze względu na określone specjalizacje stomatologiczne.
Czym zajmuje się stomatologia estetyczna
Kto z nas nie marzy o posiadaniu pięknego białego uśmiechu? Nie każdy jednak posiada idealnie białe i równe zęby, co więcej takich osób jest bardzo mało. Z powodu różnych predyspozycji genetycznych osoby mogą posiadać odmienne odcienie bieli zębów, ponieważ posiadają taki, a nie inny kolor kości. Stomatologia estetyczna, będąca jednym z działów stomatologii zajmuje się kwestiami związanymi z wyglądem zębów. Jedną z najpopularniejszych usług z zakresu stomatologii estetycznej jest bez wątpienia wybielanie zębów. Wybielanie zębów często znajduje się w ofertach gabinetów stomatologicznych. Stomatologia estetyczna zajmuje się także informowaniem pacjenta, po wykonanym zabiegu wybielania, w jaki sposób należy dbać o zęby, żeby efekt utrzymał się jak najdłużej. Najczęstszą metodą wybielania zębów jest wybielanie metodą nakładkową, która jest najmniej inwazyjna. W specjalności, jaką jest stomatologia estetyczna, znajduje się nie tylko wybielanie zębów, jednak jest to najczęściej oferowana usługa przez gabinety stomatologiczne z tego zakresu.
Jak pokonać lęk przed leczeniem stomatologicznym
Każda zdrowa jednostka czasem się czegoś boi i obawia, ponieważ lęk jest jedną z najbardziej podstawowych emocji. Część osób odczuwa lęk przed pójściem do dentysty, ponieważ leczenie stomatologiczne może nie należeć do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Ponadto niektóre osoby mogły nabawić się lęku przed dentystą jako dzieci, gdzie pierwsza wizyta u lekarza stomatologa mogła być źle zapamiętana. Z tego powodu też spora część gabinetów stomatologicznych oferuje tak zwane wizyty adaptacyjne, które mają oswoić dziecko z gabinetem i określonymi procedurami, takimi jak szerokie otwieranie buzi. Lęk przed wizytą u dentysty może mieć różnorakie podłoże, ale dzięki zastosowaniu określonych metod może się znacznie zmniejszyć lub odejść w niepamięć. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że lekarz dentysta jest po, żeby leczyć i utrzymywać w zdrowiu nasze zęby. Ponadto przed wizytą można uprzedzić stomatologa o naszych obawach i poprosić o wytłumaczenie pewnych wykonywanych procedur, co może zmniejszyć lęk przed nieznanym.
Stomatologia zachowawcza
Istnieje wiele specjalizacji wchodzących z zakres stomatologii, która jest dość szeroką dziedziną medycyny. Jedną z takich specjalizacji jest stomatologia zachowawcza. Głównym celem oraz zadaniem stomatologii zachowawczej jest wykrywanie oraz leczenie próchnicy zębów. Stomatologia zachowawcza podejmuje takie działania, które mają na celu jak najdłuższe zachowanie zdrowego oraz estetycznego uzębienia. Gabinety stomatologiczne bardzo często zajmują się zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. W skład stomatologii zachowawczej wchodzi również profilaktyka próchnicy zębów, dotyczy więc nie tylko leczenia powstałych już ubytków, ale także ich zapobieganiu. Ważną częścią specjalizacji, którą jest stomatologia zachowawcza, jest tak zwana endodoncja, która skupia się na leczeniu kanałowym zębów. Leczenie ubytków próchniczych jest jednym z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie stomatologicznym, nic więc dziwnego, że usługi z zakresu stomatologii zachowawczej są bardzo istotnym elementem w ofercie gabinetów.