Artykuł o stomatologii - poradnik dla pacjentów - Stomatologiczny

Dentysta Chorzów

Rodzaje protez zębowych

Protezy stomatologiczne ? są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu,

Artykuł o stomatologii - poradnik dla pacjentów - Stomatologiczny Dentysta Chorzów
srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki.

Zasadniczo dzieli się je na dwie grupy:

protezy stomatologiczne ruchome składają się z płyty pokrywającej część podniebienia (podczas gdy protezy całkowite pokrywają je w pełni) - gdy płyta wykonana jest ze stopu metalu jest to tzw. proteza szkieletowa - oraz osadzonych na płycie zębów (produkowanych fabrycznie); w protezach częściowych osadza się także klamry, utrzymujące tę protezę; dzielimy na:
całkowite ? odbudowujące całe uzębienie w łuku zębowym,
częściowe ? odbudowujące część łuku zębowego, gdy pacjent posiada wciąż część zębów własnych;
protezy stomatologiczne stałe, trwale umocowane w jamie ustnej; są to:
wkłady koronowe,
wkłady koronowo-korzeniowe,
zęby ćwiekowe
korony protetyczne,
licówki,
mosty,
implanty (na których odbudowuje się koronę zęba).
Stosuje się również pojęcie "protezy stałe tymczasowe" - protezy stałe mocowane tymczasowo (na cemencie tymczasowym) na miejsce protez stałych od momentu opracowania (oszlifowania) zębów do czasu wykonania indywidualnej protezy stałej przez technika.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Protezy_stomatologiczne


Zęby - ogólnie

Człowiek dorosły posiada 32 zęby, na które składa się: 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowców. To całkiem sporo. Skład naszego uzębienia jest dostosowany do pożywienia jakie przyjmujemy. Najlepiej rozwinięte są zęby trzonowe, kły są dość krótkie, siekacze średnio rozwinięte.

Widać, że nie jesteśmy typowymi mięsożercami - wystarczy spojrzeć jak długie kły ma kot, w porównaniu do reszty jego uzębienia.

Człowiek jest ewidentnie wszystkożerny - do tego przystosowane jest nasze uzębienie, które jest mało "specjalistyczne".


Wykonywanie bezbolesnego leczenia zębów

Bezbolesne leczenie zębów jest pewnym sukcesem nowoczesnej stomatologii. Dzięki tego rodzaju leczeniu coraz więcej osób z większym spokojem decyduje się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Również dzieci nie boją się tak bardzo wizyty w poradni dentystycznej, jeżeli wiedzą, że nie będą jej towarzyszyć dolegliwości bólowe. Jednak aby tak było gabinety dentystyczne muszą być bardzo dobrze i nowocześnie wyposażone. Poza tym dentyści w nich przyjmujący powinni posiadać najwyższe umiejętności i szeroką wiedzę na temat zasad bezbolesnego leczenia zębów. Bardzo często jest ono dużo bardziej skuteczne niż leczenie z towarzyszącymi mu dolegliwościami sprawiającymi, że pacjent reaguje bardzo nerwowo i nadpobudliwie.

Jedynie regularnie wykonywane wizyty kontrolne pozwalają na uniknięcie poważnych problemów ze zdrowiem zębów. Oczywiście nie zawsze pozwalają one na skuteczne ograniczenie rozwoju choroby zębów, jednak szybkie wykrycie ewentualnych problemów znacznie przyspiesza proces ich leczenia. Trzeba pamiętać o tym, aby planować kolejne wizyty kontrolne z odpowiednim wyprzedzeniem zwłaszcza wówczas, gdy posiada się już jakieś problemy z zębami, ponieważ w przeciwnym razie nie będą one skuteczne. Poza tym ich przesuwanie może sprawić, że pacjent zacznie męczyć się z powodu dodatkowych dolegliwości. Wszystko to sprawia, że stale przybywa osób odbywających regularne wizyty u dentystów i planujących je z odpowiednim wyprzedzeniem.



© 2019 http://stomatologiczny.przedszkole3.tychy.pl/