m uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez - protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).
Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna
Stomatologia Ci pomoże
Nasze życie to nasze wybory, dlatego też powinniśmy jak najwięcej czasu zastanawiać się nad tym, co możemy zrobić, by było ono jak najlepsze dla nas samych. Aspekty zdrowotne w naszym ziemskim istnieniu są jednymi z najważniejszych, o jakich należy pamiętać. Jeżeli zaniedbamy swoje zdrowie to za parę lat możemy mieć do siebie o to pretensje. Z tej racji warto jest się zastanowić nad tym, co już dziś możemy zrobić, by tak się nie stało. Okazuje się, że to stomatologia jest dziedziną medycyny, o której wielu z nas najczęściej zapomina. Z tej racji dobrze będzie, jeżeli w końcu zbierzemy się w sobie i umówimy się na wizytę u lekarza dentysty! Z całą pewnością nie pożałujemy tego kroku! To dzięki tego typu decyzjom można cieszyć się zdrowiem, a ponadto pięknym, wręcz nieskazitelnym uśmiechem, który jest jedną z ważniejszych wizytówek każdego człowieka.
Jeżeli już dawno temu nie byliśmy u dentysty to warto jest to zmienić i to jak najszybciej! Dlaczego? A dlatego, że okazuje się, iż większość z nas ma poważne problemy stomatologiczne, o których istnieniu nawet nie pomyśleliśmy. Aby móc mieć pewność, że nasze uzębienie będzie nam służyło jeszcze przez wiele lat, po prostu postarajmy się tak z niego korzystać, by nie psuło się za szybko. Okazuje się, że ludzie, którzy odstawili na bok wszelakiego rodzaju używki, takie jak kawa, herbata czy papierosy mają zęby w lepszej kondycji niż kiedykolwiek wcześniej. Jak wynika z badań stomatologicznych, dieta ma naprawdę duży wpływ na to, w jakim stanie jest nasze szkliwo. Może ona między innymi spowodować, że nabierze ono nieprzyjemnego dla oka żółtego koloru.
Najważniejsze cechy stomatologa
Pierwszą cechą jaką musi posiadać dobry stomatolog jest cierpliwość. Druga cecha to wytrwałość – tyczy się to zarówno praktyki zawodowej, jak i etapu trudnych studiów zawodowych połączonych z wieloma egzaminami praktycznymi. Trzecia cecha – to uczciwość. Pacjent nie ma możliwości weryfikacji działania lekarza, a zabiegi są najczęściej podejmowane na bieżąco, na zywo. Czwarta cecha – żyłka do biznesu. Jeśli stomatolog rzeczywiście chce zarabiać duże pieniądze, to musi założyć swój własny gabinet stomatologiczny. Wreszcie piąta cecha – chęć zdobywania wiedzy i nauki. Stomatologia zmienia się z roku na rok i dobry stomatolog będzie miał świadomość tych zmian, a wszelkie nowinki technologiczne będzie stosował w leczeniu jego pacjentów.
Dobry stomatolog musi posiadać szereg bardzo istotnych cech, które powodują, że może on realizować swój zawód. Cecha numer jeden to pasja. Stomatologia dla dobrego dentysty jest po prostu pasją, która sprawia, że ma on możliwość realizowania swoich celów i poszerzania wiedzy w tematyce, która przecież stomatologa interesuje. Druga cecha to wytrwałość – w dążeniu do celu, w poszerzania swojej wiedzy. Ostatnia rzecz wiąże się także z trudnymi studiami, które zawsze są skomplikowane i niełatwe do zdania poszczególnych egzaminów. Cecha ostatnia, trzecia, ale być może najważniejsza – to łatwość kontaktu z drugim człowiekiem. Do dentysty przychodzą różni ludzie. Czasami są to przerażone dzieci, ale bywają też dorośli, którzy na myśl o wizycie u stomatologa dostają tak zwanej gęsiej skórki. Stomatolog musi to rozumieć, być wyrozumiały i cierpliwy!