rodków zapobiegawczych. W wielu działach medycyny stosuje się działania profilaktyczne, w tym również w stomatologii. Samo znaczenie słowa profilaktyka oznacza właśnie zapobieganie powstawaniu różnych chorób i problemów zdrowotnych. Mówiąc o profilaktyce w stomatologii ma się na myśli szereg działań zapobiegających powstawaniu różnych problemów z uzębieniem. Profilaktyka jest osobną specjalnością w stomatologii. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, takie jak piaskowanie, skaling czy fluoryzacja. Właściwa profilaktyka zębów i jamy ustnej jest bardzo istotna w zachowaniu zdrowych i silnych zębów. Do działań profilaktycznych można zaliczyć regularne mycie zębów w odpowiedni sposób, używanie nici dentystycznych czy też odwiedzanie lekarza dentysty na wizyty kontrolne.
Jak wyglądają narzędzia stomatologiczne
Stomatologia, będąca dziedziną medycyny zajmującą się szeroko pojętym leczeniem zębów, jamy ustnej i okolic przyległych, jak każda inna dziedzina medyczna wymaga używania odpowiednich narzędzi. Gabinety stomatologiczne muszą być więc odpowiednio wyposażone we właściwe narzędzia, umożliwiające przeprowadzanie różnych zabiegów. Poza posiadaniem specjalistycznych przyrządów dentystycznych, lekarze dentyści muszą również zadbać o ich właściwą dezynfekcję i utrzymywanie ich sterylności. Przykładowymi narzędziami stomatologicznymi są różnego rodzaju wiertła, pincety czy nawet jednorazowego użytku skalpele do wykonywania zabiegów chirurgicznych. Zestaw posiadanych narzędzi w gabinetach stomatologicznych jest bardzo obszerny, ponieważ do różnego rodzaju zabiegów wykorzystuje się inne instrumenty. Istnieją specjalne sklepy specjalistyczne, dzięki którym stomatologowie zaopatrują się w odpowiednie przyrządy spełniające określone wymagania sanitarne. Używane narzędzia w gabinecie stomatologicznym są bardzo różnorodne.
Czym jest wybielanie zębów
Wybielanie zębów jest najczęściej oferowaną usługą przez gabinety stomatologiczne jeśli chodzi o zakres usług stomatologii estetycznej. Nie każdy posiada naturalnie śnieżnobiałe zęby, poza tym pod wpływem pewnych czynników zewnętrznych na zębach mogą się pojawić różnego rodzaju przebarwienia. Wybielanie zębów jest zabiegiem typowo kosmetycznym, a sam zabieg należy do tak zwanej stomatologii estetycznej. Istnieją dwa podstawowe rodzaje wybielania oferowane przez lekarzy stomatologów. Jedynym z rodzajów wybielania jest tak zwane wybielanie gabinetowe, które zapewnia natychmiastowy rezultat, aczkolwiek nie jest zalecane dla wrażliwych zębów. Innym rodzajem wybielania zębów jest wybielanie metodą nakładkową, która to metoda jest całkowicie nieszkodliwa dla zębów. Korzystający z metody nakładkowej pacjent otrzymuje specjalnie wykonane szyny oraz specjalny żel wybielający. Ponadto niektóre gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie opcję wybielania zębów, która łączy ze sobą te dwie metody.
Dział stomatologii estetycznej
Kto z nas nie marzy o posiadaniu pięknego białego uśmiechu? Nie każdy jednak posiada idealnie białe i równe zęby, co więcej takich osób jest bardzo mało. Z powodu różnych predyspozycji genetycznych osoby mogą posiadać odmienne odcienie bieli zębów, ponieważ posiadają taki, a nie inny kolor kości. Stomatologia estetyczna, będąca jednym z działów stomatologii zajmuje się kwestiami związanymi z wyglądem zębów. Jedną z najpopularniejszych usług z zakresu stomatologii estetycznej jest bez wątpienia wybielanie zębów. Wybielanie zębów często znajduje się w ofertach gabinetów stomatologicznych. Stomatologia estetyczna zajmuje się także informowaniem pacjenta, po wykonanym zabiegu wybielania, w jaki sposób należy dbać o zęby, żeby efekt utrzymał się jak najdłużej. Najczęstszą metodą wybielania zębów jest wybielanie metodą nakładkową, która jest najmniej inwazyjna. W specjalności, jaką jest stomatologia estetyczna, znajduje się nie tylko wybielanie zębów, jednak jest to najczęściej oferowana usługa przez gabinety stomatologiczne z tego zakresu.