h stomatologicznych poruszane są różne tematy z zakresu leczenia zębów oraz ich wybielania. Kupować można również gazety stomatologiczne oraz takie tygodniówki, w których niektóre działy poświęcone są dentystyce. Najczęściej są w nich poruszane najbardziej pospolite tematy, jednak ich kupowanie i tak jest bardzo opłacalne dla wszystkich czytelników. Najbardziej specjalistyczne opisy znajdują się w periodykach naukowych i czasopismach stomatologicznych. Dostępność do nich jest bardzo ułatwiona ze względu na to, że są one wydawane również w Internecie.
Usługi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane są w specjalistycznych gabinetach dentystycznych. Należą do nich różnego rodzaju zabiegi wykonane na zębach mające na celu ich leczenie zwykłe i kanałowe oraz prosty przegląd stomatologiczny. Wszystko to sprawia, że są one wykonywane w standardowo wyposażonych gabinetach stwarzających dostęp do podstawowego zaplecza dentystycznego. Przy jego wykorzystaniu można przecież przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi na zębach i sprawiać, że udaje się uratować nawet najbardziej zepsute zęby. Ich zatrzymanie pozwoli pacjentowi na uniknięcie dolegliwości powiązanych z wyrywaniem zębów i wstawianiem sztucznych zębów. Wprawdzie są one obecnie znacznie ograniczane, jednak nadal występują.
Dlaczego bolą zęby
Ból zębów może być wywoływany procesami patologicznymi toczącymi się w obrębie zęba lub w przyzębiu brzeżnym i wierzchołkowym. Może jednak boleć ząb, w którym nie obserwujemy żadnych procesów patologicznych, a ból jest albo objawem chorób innych części układu stomatognatycznego lub pochodzenia sercowo-naczyniowego, mózgowego, mięśniowego, względnie nerwowego. Każda postać bólu twarzy i bólu głowy może powodować ból zębów, w niektórych przypadkach jest on nawet jedynym objawem choroby.
Podłożem bólu zęba może być m.in.:
próchnica zębów – bakteryjna choroba tkanek twardych zęba prowadząca do powstawania ubytków (dziur) odsłaniających unerwioną i bolącą miazgę.
zakażenie miazgi – zainfekowanie miazgi bakteriami, które dostały się tam w wyniku odsłonięcia jej przez próchnicę.
nadwrażliwość zęba – podrażnienie miazgi przez czynniki zewnętrzne, najczęściej zimno lub gorąco, np. podczas jedzenia lodów.
martwy ząb – zapalenie będące następstwem obumarcia miazgi, postępujące przez korzeń zęba i infekujące tkanki okołowierzchołkowe, a nawet kości i tkanki miękkie.
ekstrakcja zęba – chirurgiczne usunięcie zęba wywołujące ból i obrzęk w miejscu rany w kości i dziąśle.
plomba w zębie – substancja wypełniająca wywołany próchnicą ubytek może podrażniać miazgę i wywoływać odczucia bólowe.
zanikanie dziąseł – jeden z głównych objawów zapalenia przyzębia (paradontozy) skutkujący odsłonięciem wrażliwych części zęba.
wyrzynanie się zębów – u niemowlaków pojawianie się pierwszych zębów, u dzieci wypadanie mleczaków, a u dorosłych pojawianie się ósemek, czyli tzw. „zębów mądrości” często powoduje ból.
szkorbut – powodowany niedoborem kwasu askorbinowego, czyli witaminy C, może przejawiać się bólem zębów oraz zmianami w przyzębiu, sygnalizującym wysokie zapotrzebowanie organizmu na tę substancję.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w
Wielofazowe leczenie zębów
Wielofazowe leczenie zębów jest bardzo trudne, jednak, jeżeli jest przeprowadzane przez dobrych specjalistów może być naprawdę skuteczne. Takie leczenie zębów zwykle jest leczeniem kanałowym, które w razie niepowodzenia może wiązać się z potrzebą przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego lub ekstrakcji zęba. Skomplikowane zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są również po przebytych urazach szczękowych oraz w momencie, gdy zęby zaczynają zabierać sobie nawzajem miejsce. Dlatego pacjent musi zostać bardzo dobrze przygotowany do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegów chirurgicznych. Również w przypadku zabiegów wstawiania sztucznych zębów bardzo ważne jest dobre przygotowanie pacjenta do zabiegu.